AZ ORSÓ, A VETÉLO MEG A TU - Grimm mese

 Élt egyszer egy faluban egy szegény árva lány. Apja-anyja még kiskorában meghalt; nem volt neki egyéb rokona, csak a keresztanyja. Az egymagában éldegélt házacskájában a falu végén, és szövésbol, fonásból, varrásból tengette az életét. Magához vette a kis árvát, tisztességgel felnevelte, és már korán munkára szoktatta.


Mikor a lányka tizenöt éves lett, az öregasszony hirtelen megbetegedett. Érezte, hogy nem sok ideje van hátra; ágyához hívta hát a keresztlányát, és így beszélt hozzá:


- Édes lányom, tudom, itt a végem. Neked adom a házacskámat, legalább fedél lesz a fejed fölött, és rád hagyom az orsómat, a vetélomet meg a varrótumet, azzal megkeresheted a kenyeredet.


Azzal megáldotta a lányt, még egyszer lelkére kötötte, legyen mindig szorgalmas és jámbor, aztán lehunyta a szemét, és meghalt.


A keresztlánya megsiratta, illendoen eltemette, és attól fogva egyedül élt a faluvégi kis házban. Szorgalmasan dolgozott, szott, font, varrogatott, s amit csak tett, azon mind megfogant az öregasszony áldása. A kamrában mintha magától szaporodott volna a len, és valahányszor egy-egy kendot vagy szonyeget szott, valahányszor egy-egy inget megvarrt, mindjárt akadt rá vevo, és tisztességgel megadta az árát. Így hát a lány sosem szenvedett ínséget, sot még másoknak is tudott juttatni valamicskét a magáéból.


Abban az idoben történt, hogy a király fia végigjárta az országot, és feleséget keresett magának. De mert szegényt nem volt szabad választania, gazdagot meg o nem akart választani, azt mondta:


- Azt veszem el, aki egyszerre a legszegényebb is, meg a leggazdagabb is.


Útja során elért abba a faluba is, ahol az árva lány éldegélt. Szokása szerint nyomban kérdezosködni kezdett, ki a leggazdagabb és ki a legszegényebb lány a faluban. Eloször a leggazdagabbat nevezték meg neki; a legszegényebb meg - mondták - egy kis házban lakik az alvégen.


A leggazdagabb lány már reggel óta kint ült a kapujukban. Felcicomázta magát, kevélyen páváskodott, s amikor a királyfi odaért, fölkelt, elébe ment, és illegve-billegve mélyet bókolt elotte. A királyfi éppen csak végigmérte; nem szólt egy árva szót sem, meghúzta a kantárszárat, és továbblovagolt. Poroszkált a szegény lány házacskája felé.


Bezzeg az nem lopta a napot a kapuban! Bent ült a szobában, és szorgalmasan font, nem törodött semmi mással, csak a finom szállal meg a pergo orsóval. Hanem azért egyszer mégis föltekintett, s akkor észrevette, hogy a királyfi beles az ablakon. Mélyen, nagyon mélyen elpirult, lesütötte a szemét, és szaporán font tovább. Hogy a szál ezúttal elég sima lett-e, azt én nem tudom; csak annyit tudok, hogy a lány addig fonta a fonalat, addig járatta az orsót, míg a királyfi el nem lovagolt. Akkor aztán felállt a rokka mellol, kitárta a szoba ablakát, s azt mondta:


- De nagy hoség van idebent!


És utánanézett a királyfinak, nézte, ameddig csak a fehér tollat látta, amelyik a kalapján lengedezett.


Mikor már a toll is eltunt a messzeségben, visszaült a rokkájához, és tovább font. Egyszer csak eszébe ötlött egy réges-régi mondás, még a keresztanyjától hallotta, az szerette munka közben hajtogatni. A lány eltunodött rajta; észre se vette, egyszer csak elkezdte dúdolni:


Orsóm, orsóm, menj ki szépen,

hozd ide a volegényem. 

Az orsó abban a pillanatban ugrott egyet, és kiperdült az ablakon. A lány elámult, odaszaladt az ablakhoz, s az orsója után nézett. Hát látja: nagy vígan táncol tova a mezon, és csillogó-villogó aranyszálat gombolyít le maga után. Pergett, pergett, aztán hirtelen eltunt a szeme elol.


Több orsó nem volt a háznál; a lány nem tehetett jobbat, elovette a vetélot, leült a szövoszékhez, és szoni kezdett.


Míg a vetélo ide-oda járt a kifeszített szálak közt, és zizegve, zümmögve szotte a vásznat, az orsó egyre tovább pergett, árkon ugrott át, bokrot szökött keresztül, s mire a szál a végére járt, utolérte a királyfit. Az igen elcsodálkozott.


- Hát ez mi? - kiáltotta. - Csak nem az utat akarja mutatni nekem ez az orsó?


Megfordította a lovát, és visszaügetett az aranyfonál mentén.


A lány pedig egyre a munkája mellett ült, s egyszerre csak dúdolni kezdte a réges-régi kis dalt:


Vetélocském, szojél szépen,

hozd ide a volegényem. 

A vetélo abban a pillanatban elpattant elole, kiugrott az ajtón, s ott a küszöb elott gyönyöru szonyeget kezdett szoni, olyan szépet, hogy szebb talán még nem is volt a világon. A két szélén rózsák, liliomok díszelegtek, középütt aranymezoben zöld indák tekeregtek, köztük nyulacskák ugrándoztak, ozikék kandikáltak, szarvasok szökelltek, az ágakon meg tarka madarak ültek; egyéb sem hiányzott mint hogy nótázni kezdjenek.


Megszökött hát a vetélo is. A lány mit tehetett mást? Elovette a tujét, s varrni kezdett. Közben pedig azt dúdolta:


Takaríts ki, tucske, szépen,

mindjárt itt a volegényem. 

A tu abban a pillanatban kiugrott a kezébol, s mint a villám, elkezdett ide-oda cikázni a szobában. Mintha csak láthatatlan szellemek dolgoztak volna a nyomában, ide villant, oda villant, s lám asztalra, padkára szép zöld teríto borult, a székekre bársony feszült, az ablakon finom függöny fehérlett. Az utolsó tuvillanáskor a lány kitekintett, és meglátta a messzeségben a királyfi kalapján a forgó fehér tollát.


Jött, jött a királyfi, amerre az orsó az aranyfonállal az utat mutatta. Odaért a házhoz, leszállt a lováról, bevonult a pompás szonyegen a szegényes kis házba; a szobában ott találta a lányt. Egyszeru volt a ruhája, de úgy ragyogott benne, mint bokron a rózsa.


- Te vagy egyszerre a legszegényebb is, meg a leggazdagabb is - mondta a királyfi -, gyere velem, légy a feleségem!


A lány egy árva szót sem szólt, csak mosolygott, és a kezét nyújtotta feléje. A királyfi megcsókolta, kivezette a házból, nyergébe emelte, és hazavitte a palotájába.


Megülték a lakodalmat az orsót a vetélot és a tut pedig elhelyezték a királyi kincseskamrában. Ország-világ a csodájukra járt; ok pedig nagy becsben tartották a kedves szerszámokat, amíg csak éltek.